Tadeusz Wojda Medjugorie

Festiwal Młodych w Medjugorie: Panie przymnóż nam wiary

Kolejnego dnia Festiwalu młodych niebo dało wytchnienie. Ochłodziło się wraz niebem zasnutym chmurami. Poranny program modlitewny w Medjugorie rozpoczął się od godz. 10.00.

Katechezę w środę poprowadził kard. Robert Sarah. Obszernie zinterpretował hasło tegorocznego Festiwalu Młodych „Co dobrego mam czynić?”

Jak każdego dnia popołudniowy program rozpoczął się o godzinie 17.00 świadectwem stowarzyszenia na rzecz pomocy ubogim „Posiłki Maryi”. Ich założyciel Magnus MacFarlane-Barrow w telekoferencji opowiedział swoje świadectwo, a następnie koordynatorka projektu dla Chorwacji Ana, wolontariuszka Petra, siostra Dorothea z Beninu i ks. Josip Ulić opowiedzieli o doświadczeniach pracy Stowarzyszenia.

Dorota, pochodząca z Žepče, która od dłuższego czasu pracuje na misjach w Beninie, opowiedziała o warunkach pracy misyjnej: „Kiedy otwieramy kuchnię w szkole, wielu rodziców z sąsiednich wiosek przenosi swoje dzieci do naszej szkoły, aby coś zjeść. Dzieci przychodzą do szkoły, która kończy się po południu i mają przerwę do godziny 15.00. W tym czasie powinni wrócić do domu na obiad i wrócić, ale wiele dzieci mieszka daleko, a wiele z nich nie ma nic do jedzenia w domu do wieczora. Dlatego obiad, który dajemy im w szkole, jest wielkim skarbem zarówno dla szkoły, jak i dla ludzi, bo zmienia się wola dzieci do nauki”.

Po różańcu rozpoczęła się celebracja eucharystyczna, której przewodniczył ks. Tadeusz Wojda, Arcybiskup Gdański. Koncelebrowało z nimi 346 innych księży. W kazaniu ks. Tadeusz Wojda nawiązał do fragmentu Ewangelii – skupił się na postaci Jezusa, który uspokajał morze. I tak jak apostołowie mieli wierzyć w Jezusa, jak gdy rozmnożył bochenki i nakarmił tłumy.

Wiara to pragnienie tego, czego chce Bóg, kochanie tego, co Bóg kocha, nawet jeśli prowadzi nas to do krzyża. Powiedział kard. Sarah. Często jesteśmy bezsilni, zagubieni w naszych falach, ale Jezus modli się za nas i musimy zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy sami, ponieważ Jezus nad nami czuwa! Musimy mieć wiarę, czyli pewność, że Jezus nas nie opuści. A jeśli jesteśmy słabi, nie powinniśmy się wstydzić wołać jak Piotr: „Panie, ratuj mnie!”

Po Mszy Świętej odbyła się procesja z figurą Matki Bożej i adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.

Program modlitw wieczornych tego trzeciego dnia Festiwalu młodych był śledzony przez

PROGRAM NA CZWARTY DZIEŃ FESTIWALU MŁODYCH, 4 sierpnia 2021

10.00 – modlitwa

– Katecheza: O. Bojan Rizvan, z Zadaru, Chorwacja

– zeznania z Hiszpanii

17.00 – Świadectwo Wspólnoty Cenacolo

18.00 – różaniec

19.00 – Msza Święta: ks. Guido Gallese

21.15 – Występ społeczności Cenacolo

Zdjecia: FotoDani