Pamiątka z Medjugorie

Dewocjonalia z Medjugorie

Od 1981 roku, od pierwszych objawień Matki Bożej do Medjugorje zjeżdża się tłum ludzi. Jedni przyjeżdżają z ciekawości, inni z powodu potrzeby doznań duchowych natomiast inni, żeby pobyć w ciszy i skupieniu. Każda z tych osób wyjeżdża z Medjugorje z pamiątką dla siebie lub prezentem dla rodziny czy znajomych.

Wybór dewocjonaliów jest duży, a zakupy ułatwia spora liczba sklepów i straganów. Ludzie w Medjugorie żyją z handlu. Są też i tacy sprzedawcy, którzy w niedzielę i święta nie handlują.

Najpopularniejsze pamiątki związane z wiarą

Prym wiodą różańce i koronki pokoju (modlitwa, która została zapoczątkowana w Medjugorje) ­­– mogą to być najprostsze paciorki drewniane, z drzewa oliwnego, różane, poprzez paciorki kamienne, kryształowe, wykonane na szydełku, z tworzywa sztucznego, czy kauczuku. Są też wykonane z materiałów szlachetnych – złoto lub srebro. Forma też jest różna: na szyję jako „dziesiątki” do ręki czy jako bransoletki. Różańce są wykonywane w przeróżnych wzorach i kolorach. Bez wątpienia można się rozkochać, bo niektóre wyroby to prawdziwe rękodzieła.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się figurki. Najpopularniejszą jest figura Matki Bożej. Wielkość tu nie ma znaczenia, od rozmiarów kieszonkowych do rozmiarów dorosłego człowieka. Wiele osób pragnie je mieć w domu, w przydomowych kapliczkach a nawet w swoich parafialnych kościołach. Tu też są 3 wzory do wyboru: Matka Boża z prosto opuszczonym welonem, jedną ręką położoną na sercu, drugą otwartą (taka jak na Górze Podbrdo); Matka Boża z welonem rozwianym i z tym samym układem dłoni (na wzór figury na ołtarzu polowym przy kościele św. Jakuba). Te dwie dostępne są w wersji kolorowej albo białej.  I trzecia – Matka Boża z Tihaljiny, która jest przyjmowana za Maryję z Medjugorje (wiąże się z tym historia). Ma Ona dwie dłonie rozłożone i piękną różową suknię z niebieskim płaszczem. Wszystkie figury są wykonane z różnych materiałów (najczęściej kamienne i gipsowe).

Oprócz figur Matki Bożej dość powszechne są figurki św. Michała Archanioła oraz św. Józefa śpiącego.

W Medjugorje codziennie po wieczornej Mszy św. jest możliwość poświecenia dewocjonaliów. Niektórzy pielgrzymi mają możliwość pobłogosławić swoje dewocjonalia przez Matkę Bożą w chwili objawienia. Taka okazja jest, gdy grupy pielgrzymkowe zostaną zaproszone na wydarzenie przez osobę widzącą. Należy tutaj zaznaczyć, że Matka Boża w objawieniach mówi, że daje swoje błogosławieństwo, ale najważniejsze jest poświecenie przedmiotów przez kapłana, bo to oni zostali wybrani przez Jezusa.

Książka na pamiątkę

Znaczna część pielgrzymów nabywa w Medjugorje książki utrzymane w tematyce chrześcijańskiej, ale z głębokim przesłaniem. Można wymienić kilka pozycji: „Moje serce zwycięży” Mirjany Soldo, „Vicka i jej historia” Finbar O’leary, „Pokój będzie ostatnim słowem” s. Emmanuel Maillard, Iskierki światła ze Wspólnoty Cenacolo, a przede wszystkim książki pisane przez o. Slavko Barbarića to prawdziwe perełki. Najpopularniejszą książką w Medjugorje jest zbiór orędzi Królowej Pokoju, które zostały spisane na przestrzeni 40 lat objawień i wzywają do zmiany postępowania i zbliżenia się do Pana Boga.

Dużą popularnością cieszą się również drobiazgi w formie magnesów na lodówkę i breloków.

Oprócz pamiątek religijnych Bośnia i Hercegowina posiada całe bogactwo kulturowe i regionalne. W czasie wyjazdów do Neum, Mostaru czy Dubrownika można nabyć przepiękne pamiątki miejscowych artystów, wykonane w ceramice, szkle, metali szlachetnych. Każdy znajdzie dla siebie coś cennego.